Gyöngyös


Kérlek hagy mutassam be szülővárosomat Gyöngyöst.


Gyöngyös város címere
Gyöngyös (németül Gengeß) város Heves megyében.Mátrafüred, Mátraháza, Sástó, valamint Kékestető közigazgatási szempontból a városhoz tartoznak.

Fekvése
Nevének eredete
Története
Népcsoportok
A Mátrai borvidék története
Látnivalók
Kultúrális események
Városrészek
Helyi tömegközlekedés
Oktatás
Helyi média
Híres emberek
Testvérvárosai

Fekvése


A Mátra kapuja; közúton az M3-as autópályán, a 3-as főúton, illetve a 24-es országúton, vasúton pedig a MÁV85-ös számú (Vámosgyörk–Gyöngyös) vasútvonalán közelíthető meg. Északról a várost a Mátra, délről az Alföld határolja.

Nevének eredete


A "Gyöngyös" név eredetét többféleképpen magyarázzák: Istvánffy szerint Gemmeum oppidum, vagy Gemmeopolis ból ered, melyet az e vidéken nagy bőségben termőtölgyfák apró gyümölcseitől Gyöngy-gemma-nak neveztek. Mások szerint pedig a város nevét aMátravidéket megszálló kún-palóc törzs valamelyik nőjétől kaphattata, akit Gyöngyös néven neveztek.
A hagyományok szerint Árpád egyik leányát nevezték Gyöngynek, aki követve atyját a Mátra vidékére, itt halt meg, és a Mátrából folyó patak mellé temették el. E patakot és a sír közelében épült várost róla nevezték el Gyöngyösnek.

Története

Gyöngyöst valószínű, hogy Kr. u. 700-800 év között azavarok alapították, nyomaik máig megtalálhatók az általuk épített, avargyűrűk néven ismert egykori kőgátaknak formájában, részben itt a Mátrában, Bene,Gyöngyössolymos, Gyöngyösoroszi és Gyöngyöstarjánmellett.
A település nevét a régi oklevelek Gyungus, Gyugus, Gungus, Geongeos, Giongios, Gyengyes, Giöngiösalakokban említették.
E vidékéről Anonymus elbeszéléséből vannak az első ismert adatok; melyek szerint Árpád vezér a honfoglaláskorEde és Edömér kun vezéreknek a Mátra erdejében és annak vidékén nagy földet adott, ahol az ő unokájuk Patavárat épített. Később Pata nemzetségéből származott Sámuel király, akit kegyességéért Abá-nak (apa) neveztek. Aba Sámuel családi összeköttetései és nádori méltósága révén hatalmas befolyásra tett szert ezzel nemzetségét is nagy tekintélyre emelve. Szent István király sógora volt, mivel az ő húgát vette nőül; hét évig viselte a nádori méltóságot is, azután király lett.
Az Abák nemzetsége később több ágra oszlott és többféle néven szerepelt, mert megosztozva az ősi birtokokon a nemzetség tagjai egymástól különválva kapott birtokaikat nemzetségük legkiválóbb tagjairól nevezték el; azért, mint az ősnemzetség tagjai és királyi ivadékok, mindig a közös törzsre hivatkoztak, magukatAba nemzetségbeli nemeseknek - nobiles de genere Aba - nevezték.
A település neve először Szent László király 1261-ből való oklevélben bukkan fel a mai Gyöngyös mellettiGyöngyöspüspöki nevében. A király Gyöngyöspüspökit ekkor adományozta az egri püspöknek. Gyöngyös ekkor már nagy valószínűleg létezett, mert csak ily módon jelenhetett meg a szomszédos település nevének előtagjaként a Gyöngyös név, melyet a település valószínűleg az itteni Gyöngyös patak után nyert.
Gyöngyös és környéke ekkoriban az Aba nemzetség Csobánka ágának birtokában volt. V. István ifjabb király1267 évi adománylevele szerint, Halászt (Gyöngyöshalászt), Jánosnak, Csobánka fiának adományozta, mint a hevesi várhoz tartozó birtokot, az isaszegi ütközetben szerzett érdemeiért.
János comes fiai: László mester, Sámuel és Dávid voltak, akik 1301-ben az egri káptalan előtt birtokaikon megosztoztak. Az osztályegyezség szerint öröklött birtokaikat a három testvér között szétosztották, azonban Gyöngyös, továbbá a vele szomszédos Benevár és Beneváralja város, az osztozkodás után is közös birtokuk maradt, melyekből részt nyert mind a három testvér, akik pontos határjelzőkkel látták el mind Gyöngyös, mind Benevár és Beneváralja város belterületén, továbbá ezek határaiban részül jutott örökségüket.
A testvérek közül Csobánka László még az osztozkodást megelőzően 1299 nyarán hűtlenség és hatalmaskodás miatti perbe keveredett, mely per végeztével Csobánka Lászlót fejvesztésre ítélték, vagyonát pedig elkobozták. Birtokait, köztük Gyöngyöst is 1322-ben Lampert országbíró és Dózsa nádor kapta meg adományként Károly Róbert királytól. A Csobánkák ezután Károly Róbert ellen fordulva Csák Máté zászlaja alá álltak, s 1312-ben a rozgonyi síkon, a Tarna patak közelében megütköztek a királyi sereggel, ahol a pártütők csatát vesztettek, és a harcban elesett Csobánka Dávid is, ezzel a Csobánkák csillaga is letűnt.
A király Gyöngyöst és Bene várát Széchenyi Farkasfia Tamás erdélyi vajdának adományozta. Farkassy Tamás Gyöngyöst hamarosan védfalakkal, tornyokkal és kapukkal látta el, városi rangot adva neki. Mára ennek az erődítéseknek nyoma sem látható; a benei, csapó, tóutczai és solymosi kapukat a fény- és kis-kapuval együtt részben a 19. század elején rombolták le.
Tamás vajda fiai; Miklós, másként Kónya bán, Mihály pozsonyi prépost, majd egri püspök, továbbá Gáspár és László voltak.
Károly Róbert király 1334-ben várossá nyilvánította Gyöngyöst, elsősorban az észak, északkeleti irányba kibontakozó borkereskedelemnek köszönhetően.
A Farkassy család után a Pohárnok, Berzeviczy és Salgó család voltak Gyöngyös város birtokosai, kiknek javai később a Zsigmond király által különösen kegyelt Rozgonyi családra jutottak.
A 15. században ferences szerzetesek telepedtek le itt, akik a várostól kapott védelemért cserében ellátták a lakosok testi-lelki bajainak gyógyítását is.
1455-ben Gyöngyös felét László szécsenyi vajda fia, több más birtokkal együtt eladta 40.000 forintért az ekkor már nagy hatalomra és dicsőségre emelkedett Gúthi Országh Mihálynak; gyöngyösi birtoka másik részét pedig zálogba adta Losonczy Albertnek, aki azt zálog címen harminc évig bírta. Mátyás király 1467-ben kelt irata alapján, a város legtekintélyesebb földesurai a Gúthi Országh család és a Losonczyak lettek. Mindkét család kiváló szerepet játszott hazánk történetében. 1468-ban Országh Mihály a pozsonyi országgyűlésen már nádori tisztet viselt, Losonczy László pedig az 1496-ik évben abban a kitüntetésben részesült, hogy a kincstári számadások megvizsgálását reábízták.
Mátyás király 1490ben bekövetkezett halála után a város urai II. Ulászló pártjához szegődtek s így Gyöngyös is részese volt a pártos harczok kellemetlenségeinek, mert II. Ulászló testvére és vetélytársa Albert, az 1491-ik év elején, Perényi Péterrel Gyöngyöst és vidékét pusztíttatta.
Az 1518 körüli években Móré László valamint a Gosztony család tagjai voltak a város legnagyobb birtokosai.
A település 17. századi állapotát híven tükrözi egy útleírás, mely említi a tiszta utcákat, a sok kereskedőt, a bájos lányokat és a „zafírhoz hasonló színű" tüzes, zamatos borokat, melyeket még a törökök is szívesen kóstolgattak.
A Rákóczi-szabadságharc idején a városban folytatott tárgyalást a fejedelem a császár követével. A leghíresebb kuruc tábornokot, a pestisben meghalt Vak Bottyánt a ferencesrendi templomban temették el. A templom környékét nemrégiben átépítették, jelentősen megváltoztatva így a térség arculatát.
A város 20. századi történelmének szomorú eseménye az 1917 májusában bekövetkezett tűzvész, amely a lakóépületek nagy részét elpusztította. Az újjáépítés során alakult ki a mai harmonikus, egységes városkép. A nevezetes épületeket, templomokat, lakóházakat rangjukhoz méltó módon átépítették.


2001-ben a település lakosságának 97,5%-a magyar, 2%-a cigány és a maradék 0,5% német vagy szlováknemzetiségűnek vallotta magát.


A Mátrai borvidék története


Gyöngyösön valószínű, hogy már a honfoglalást megelőző időkben is folyt szőlőművelés.
Az itteni szőlő- és bortermelésről az első adat egy 1301-es oklevélből maradt ránk, mely szerint a településen birtokos Csobánka László comes 3 fia megosztozott ősi gyöngyösi birtokukon, melynek nagyrésze szőlő volt, és leírta az osztásra került szőlők elhelyezkedését is, melynek egy része Gyöngyöspüspöki mellett, a másik Péter, Detrik fia és Fogas Detrik szőleje között (Péter mály), a harmadik rész pedig a város alatt feküdt.
Az 1576. évi tizedösszeírás is kitért a lakosság szőlőművelésére, az összeírás szerint a városnak ekor 348 bortermelő lakosa volt, és az általuk fizetett bortized összege 608 köbölre rúgott; így az évi termés 6688 köbölt tett ki.
Az 1578 évi összeírás szerint Gyöngyösnek 350 bortermelője volt, akik 733 köböl tizedbort szolgáltattak be. A köbölt ez idő szerint 15 pinttel számították.
A háborús idők megfogyasztották a termelők számát, mert az 1605-ös évben csak 125 bortermelőt írnak össze, akik 123 köböl bortizedet fizettek.
A város élelmes bortermelői boraikkal országszerte kereskedtek és a bort önmaguk adták el, mert itthon akocsmáltatási jog a várost illette; a város maga szabta meg a termelőktől a város kocsmáinak vásárlandó bor árát.
Mivel a harmincadszedők a borárus gyöngyösieket megfizettetni akarták, János király Gyöngyös város régi kiváltságának biztosítására 1536-ban védelmi levelet adott ki, amelyben biztosította a borral kereskedő gyöngyösieket, hogy őket jártukban-keltükben senki ne akadályozhassa. E kiváltság biztosítását a gyöngyösiek később is állandóan szorgalmazták.
1608-ban II. Mátyás is engedélylevelet adott ki a gyöngyösi bortermelők részére, mely szerint saját termésű boraikat vám- és adómentesen árusíthatták az ország minden részén.
A 18. század előtti időkben a gyöngyösi bortermelők főleg a fehér szőlőfajokat művelték köztük a rajnai fajokat is, amelyeket báró Brudern József telepített be gyöngyöstarjáni szőlejébe. Azonban a 19. század elején akadarkát kezdték ültetni, melyet török szőlőnek neveztek. Ez volt az uralkodó fajta egészen az 1886-ban fellépő filoxéravészig, amely három év alatt elpusztította az összes szőlőterületet.
A filoxéravész végzetes csapást mért Gyöngyösre, mert lakosai nemcsak a város határában levő 2000 holdnyi szőlejüket vesztették el, hanem a Gyöngyös vidékén lévő falvak határaiban elterülő szőlőiket is, melyek szintén 2000 holdnyi területen feküdtek.
Később az amerikai fajtákba való oltás által a szőlőfelújítás nagy munkája rengeteg anyagi áldozattal és verejtékkel végre sikerült, úgy hogy a filoxérapusztítás után alig tíz év mulva, a város lakossága újra jobb napokat látott.
Az új telepítéssel meghonosultak a legnemesebb csemege- és borszőlők is. A kistermelők különösen a csemege-fajokat ültették, mert a kedvező kereskedelmi viszonyok mellett ezek termését a legelőnyösebben értékesíthették.
A szőlő mellett a gyöngyösi termelőnek régebben a híres gyöngyösi bab volt a mellékkeresete; a későbbi időkben azonban a kivitelre jobban keresett csontár-gyümölcsöket (cseresznye, meggy, barack) termelték.

Látnivalók


Templomok


Szent Bertalan templom
  • Szent Orbán-templom - barokk; 16. századi alapokon
  • Szent Bertalan-templom - Nagytemplom a Fő téren található (barokk; 13. századi alapokon)
  • Ferences templom - (Sarlós Boldogasszony) és kolostor - A barokk épületben található hazánk egyetlen, épen és egységben maradt, középkori eredetű, ferences kolostori műemlék könyvtára.
  • Szent Miklós Ortodox templom
  • Kálvária kápolna - A barokk kápolna 1721-ben épült, mai klasszicista alakját a XIX. század első felében kapta. Jelenleg a kápolna rekonstrukció alatt áll.
  • Református templom
  • A Szent Bertalan-templom kincstára - (Az épület 1784-ben épült, eredetileg jezsuita gimnáziumi konviktus volt. Itt található Magyarország második legnagyobb katolikus egyházi gyűjteménye.)
  • Szent Erzsébet-templom

Múzeum


Mátra múzeum
  • Mátra Múzeum - A 2007-ben felújított Orczy-kastély ad otthon a gyűjteménynek, ahol az egyedülálló mamutcsontváz is található
  • Palóc népművészeti kiállítás és Babaház
  • Herman Lipót - festőművész állandó kiállítása valamint 2007-től egyedülálló éremgyűjtemény a Fő tér 10-ben (Grassalkovich ház)
  • Fő tér Galéria

Egyéb látnivalók


Víztorony
  • Víztorony
  • Fő tér - Ahol a város címerében található nap, hold, szőlő és farkas szobrokkal ellátott szökőkutak működnek. A tér déli végén található a testvérvárosok kútja, amin mind az 5 testvérváros neve és címere megtalálható.
  • II. Rákóczi Ferenc ház - A Fő tér 2. szám alatt
  • Mátra Művelődési Központ üvegablaka: Szinte Gábor – Hamvaiból újjáéledő főnixmadár
  • Gyöngyösi Strandfürdő - Vize alkáli-hidrogén-karbonátos gyógyvíz, amely metakovasavat is tartalmaz. Összetételénél fogva jótékony hatással bír bizonyos bőrbetegségek, gyomorpanaszok, reumatikus és idegrendszeri megbetegedések esetén.
  • Városi Sportcsarnok - A 60 cm-es falak és az országosan is egyedülálló tetőtartó szerkezet megmaradt az új kor számára.
  • Könyves Kálmán tér - Kossuth szobor
  • Huszárszobor - Jókai és Móricz Zsigmond utca kereszteződése
  • Zsinagóga - A nagyméretű, reprezentatív épületet Baumhorn Lipót és Somogyi György tervei alapján építették 1930-ban. A bazilika-rendszerű épület középpontjában hatalmas kupola áll.
  • Zeneiskola - (Eredetileg Jezsuita Gimnázium) 1752-ben épült. Az átalakítás 1782-1783-ban Rábl Károly tervei szerint történt. Itt kapott helyet a zeneiskola.
  • Kisállatkert
  • Mátravasút - Mátrai erdei, keskeny-nyomtávú kisvasút. Két szárnyvonalon közlekedik; Gyöngyös-Mátrafüred, illetve Gyöngyös-Gyöngyössolymos-Lajosháza-Szalajkaház útvonalon.

Kulturális események


  • Gyöngy Nemzetközi Folklórfesztivál
  • Gyöngyösi Szüreti Napok
  • Görgényi László gulyás-főzőverseny (Gyöngyösi Szüreti Napok keretein belül)
  • Mifeszt Ifjúsági Fesztivál
  • Gyöngyösi Bornapok
  • Mátrai Veteránautó Találkozó
  • Vak Bottyán Díjugrató Lóverseny
  • Gyöngyösi Művészeti Hetek
  • Gyöngyös Város Napjával egybekötött XIX. Századi Piac

Városrészek


Gyöngyös fő városrészei:

Belterület
Külterület
Püspöki
Farkasmály
Dél-Kálvária part (Rózsa-domb)
Sár-hegy
Észak-Kálvária part (Lakóliget)
Pipis-hegy - ipartelep és repülőtér
80-as lakótelep
Mátrafüred
Pesti úti lakótelep
Sástó
Mátrai úti lakótelep
Mátraháza
Felsőváros, Kakastánc
Kékestető
Belváros

Duránda

Déli iparterület

Ipari park


Helyi tömegközlekedés


Gyöngyös tömegközlekedését a Mátra Volán Zrt. látja el. A várost hat helyi autóbuszjárat szolgálja ki amelyek a következők: 1, 1/A, 2, 3, 4, 10.

Oktatás


Felsőoktatás


  • Károly Róbert Főiskola
  • Gábor Dénes Főiskola gyöngyösi Konzultációs Központja


Középiskolák


Berze Nagy János Gimnázium
  • Berze Nagy János Gimnázium
  • Vak Bottyán János Műszaki és Közgazdasági Szakközépiskola
  • FVM. ASZK. Szakképző Iskola, Mátra Erdészeti, Mezőgazdasági és Vadgazdálkodási Szakképző Iskola és Kollégium
  • Máltai Alapítványi Károly Róbert Kereskedelmi, Vendéglátóipari, Közgazdasági és Idegenforgalmi Szakképző Iskola
  • József Attila Szakközépiskola, Szakiskola és Kollégium


Általános iskolák


Arany János Általános Iskola
  • Arany János Általános Iskola
  • II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
  • Felsővárosi Általános Iskola
  • Egressy Béni Kéttannyelvű Általános Iskola
  • Kálváriaparti Általános Iskola és Sportiskola


Egyéb oktatási intézmények


  • Pátzay János Zeneiskola
  • Trívium Alapítványi Szakközépiskola
  • Kolping Katolikus Szakiskola
  • Waldorf Iskola és Óvoda Gyöngyös
  • Gyöngyösi Oktatásért és Kultúráért Alapítvány


Helyi Média


A településen az írott és az elektronikus sajtó is képviseli magát.

Elektronikus média


Televízió


Gyöngyös Városi Televízió - Az első adásra 1994. november 20.-án került sor, azóta folyamatosan sugározza Gyöngyös, a Gyöngyösi Kistérség és a köz érdekeit.

Rádióállomások


Saturnus Rádió - 2001-ben megszűnt közkedvelt rádióállomás. A város első helyi rádióadója volt.
Diórádió - fm 101.7 "A mi rádiónk" 1996. április 27-től sugározza műsorát az FM 101,7 MHz-en. Az évek során Heves megye legnagyobb kereskedelmi rádiójává nőtte ki magát. A megyében jelenleg 3 frekvencián fogható Gyöngyösön, Hevesn és Hatvanban.
Klubrádió Gyöngyös 88.9 A megszűnt Saturnus Rádió frekvenciáján kapott helyet.
Juventus Rádió - Megszűnt rádióadó, a Saturnus Rádió megszűnése után a Juventus rádió kapta meg az egykori FM 88.9 MHz-s sávot. A Juventus rádó után a Klubrádió kapta meg a frekvenciát
Jelenleg Gyöngyösön fogható rádióadók vételi elérhetőségei:
  • MR1-Kossuth Rádió - FM 99,8 MHz
  • MR2-Petőfi Rádió - FM 102,7 MHz
  • MR3-Bartók Rádió - FM 90,7 MHz
  • Neo FM - FM 95,5 MHz
  • Class FM - FM 104,7
  • Diórádió - FM 101,7 MHz
  • Klubrádió - FM 88,9 MHz


Írott és internetes sajtó


Heves Megye Online
Ingyen Piac
Gyöngyösi-hírhatár

Híres emberek


Itt született 1781. január 5-én Hám János szatmári püspök;
Itt született 1793-ban Bugát Pál orvos, egyetemi tanár, az MTA tagja;
Itt született 1818-ban Vachott Sándor költő, író, ügyvéd, az MTA l. tagja (1843);
Itt született 1818-ban Almásy Pál politikus, az első népképviseleti országgyűlés alelnöke;
Itt született 1820-ban Vahot Imre ügyvéd, színműíró, szerkesztő.
Itt született 1825. augusztus 28-án Zalár József költő;
Itt született 1913. május 29-én Garai János költő, író, újságíró;
Itt született 1923. március 20-án Aba Iván író, újságíró;
Itt született 1952. októberében Molnár Pál újságíró, a Balassi Bálint-emlékkard és más művészeti díjak megalapítója;
Itt született 1956. július 11-én Herczeg András, a Debreceni VSC edzője.
Itt született 1962. szeptember 27-én Fodor Gábor politikus, miniszter;
Itt született 1971. augusztus 17-én Magos Zoltán közismert magyar szakács;
Itt született 1978. augusztus 20-án Vona Gábor, a Jobbik Magyarországért Mozgalom elnöke;
Itt született 1984. december 17-én Zelena András újságíró

Testvérvárosai


  •  Kézdivásárhely, Románia
  •  Pieksämäki, Finnország
  •  Ringsted, Dánia
  •  Sanok, Lengyelország
  •  Zeltweg, Ausztria

A lap tetejére








Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése